Igaunijas profesors: krīzi Baltijā 'iznesa' šodienas strādājošie; citviet šī nasta uzlikta nākamajām paaudzēm

foto efoodsdirect.com
foto efoodsdirect.com

Baltijas valstīs pirms vairākiem gadiem piedzīvoto krīzi ”iznesa šodienas strādājošie cilvēki un uzņēmumi”, bet citviet Eiropā krīzes nasta pārcelta uz nākošajām paaudzēm, šādu viedokli piektdien Latvijas Bankas konferencē par tautsaimniecības pārveidi valsts parāda krīzes laikā pauda Igaunijas Tartu universitātes makroekonomikas profesors Rauls Eametss.

Viņš skaidroja, ka Baltijas valstis krīzes gados konsolidēja savus budžetu un centās problēmas pārvarēt ar izdevumu mazināšanu. Igaunija krīzes dēļ ieviesa stigru taupības budžetu – valsts budžeta izdevumi samazināti par 10%, paaugstināti nodokļi. Ja šie pasākumi izpaliktu un ”visu palaistu brīvsolī”, tad Igaunija tagad būtu tādās pašās problēmās kā Grieķija vai cita parādu nomocīta Eiropas valsts.

Citās Eiropas valstīs izpaliek līdzīgi konsolidācijas pasākumi, to parāds pieaugs. ”Nākotnē mums nebūs tik slikti, jo nebūs tik liels parāds jāapkalpo,” teica universitātes profesors, piebilstot, ka Baltijas valstis krīzes gados rīkojās ļoti apņēmīgi. ”Igaunijā budžeta griezieni un nodokļu paaugstināšana bija tāda, lai valsts varētu pievienoties eirozonai [ar 2011.gada 1.janvāri],” teica Eametss.

Viņš atzīmēja arī, ka Baltijas valstīs, kas atvērtas un mazas ekonomikas, ir daudz vienkāršāk panākt politisko vienošanos. Pēc krīzes bezdarba līmenis joprojām ir augsts, tomēr Baltijas valstu ekonomikas ir kļuvušas efektīvākas, ir pieaugusi to konkurētspēja.

Jau ziņots, ka Latvijas finanšu ministrs Andris Vilks (V) konferencē pauda viedokli, ka Latvija krīzes gados valdības īstenoto konsolidāciju un taupību tagad vēlētos vairāk redzēt citās Eiropas Savienības (ES) valstīs.

Pēc ministra sacītā, saskaroties ar problēmām ekonomikā, svarīgi ir konsolidācijas pasākumus īstenot "strauji un ātri". "Daudzas valstis šo procesu cenšas vilkt garumā un tādējādi faktiski atliek savu problēmu risināšanu," teica finanšu ministrs. Viņaprāt, Latvija uzkrājusi labu pieredzi un ir gatava citām valstīm sniegt padomus, kā tikt galā ar fiskālajām problēmām. Vilka ieskatā, ir daudzas lietas, ko citas valstis varētu pārņemt no Latvijas.


Написать комментарий