Zinātnieki uztraucas par pārspīlētu personisko datu aizsardzību

foto: Reuters
foto: Reuters

Vairāki vadošie Eiropas zinātniskie institūti brīdinājuši, ka jaunās Eiropas Savienības (ES) datu aizsardzības normas ierobežos pētījumus, piemēram, par smēķēšanas izraisītajām slimībām un bērnu pārtiku, ziņo LETA.

ES institūcijām adresētā kolektīvā vēstulē zinātnieki norāda, ka direktīvas projekts par datu aizsardzību ir pārāk tālejošs, pieprasot personas piekrišanu, lai ziņas par viņu izmantotu sociālekonomiskos pētījumos.

"Ja grozījumi tiks pieņemti, Eiropas pētījumiem un labumam, ko tie var sniegt valdībām, ekonomikai un sabiedrībai kopumā, tiks nodarīts nopietns kaitējums," uzsver zinātnieki.

"Sociālo zinātņu pētījumi parādījuši saikni starp bezdarbu un veselību, sasaistījuši smēķēšanu grūtniecības laikā ar bērna svaru piedzimstot un parādījuši ilgtermiņa priekšrocības bērniem, kuri baroti ar krūti.

Personīgo datu izmantošanas ierobežošana šāda veida un daudziem citiem pētījumiem, ierobežos mūsu iespējas nodrošināt to, ka Eiropas politikas veidošana būtu balstīta uz vispamatīgākās pierādījumu bāzes," brīdina pētnieki.

Grozījumus pagājušajā gadā ierosināja Eiropas Parlaments (EP), un šobrīd tie nonākuši pēdējās saskaņošanas stadijā, kas saskaņā ar Eiropas Komisijas (EK) aplēsēm noslēgsies gada beigās.

Taču galvenais klupšanas akmens pašreizējās sarunās ir nacionālo datu aizsardzības sistēmu harmonizācija, nevis zinātnieku bažas par datu izmantošanu pētījumos.

Šonedēļ publiskoto vēstuli parakstījuši 28 zinātnieki, un to izplatījusi Briselē bāzētā nevalstiskā organizācija "Science Europe".

Starp parakstītājiem ir Beļģijas, Čehijas, Francijas, Īrijas, Norvēģijas, Portugāles, Slovākijas, Slovēnijas, Vācijas un Zviedrijas nacionālo zinātnisko nodibinājumu vadītāji.

Iepriekš ar līdzīgiem brīdinājumiem klajā nākuši Lielbritānijas un citu ES dalībvalstu zinātnieki, taču tie nav ņemti vērā.

Pateicoties politiskajai konjunktūrai, ko daļēji izsaucis ASV spiegošanas skandāls, EP kļuvis par vienu no kvēlākajiem personisko datu drošības aizstāvjiem.


Написать комментарий