Latvija dominē «otrajā stāvā" un sasniedz Eiropas pusfinālu

Latvijas U18 vīriešu basketbola izlase piektdien, 26. jūlijā, uzvarēja Lietuvas izlasi ar rezultātu 71:54 un pēc trīs gadu pārtraukuma iekļuva Eiropas čempionāta pusfinālā. Cīņa par vietu finālā notiks sestdien, 27. jūlijā, plkst. 18:30 pret Horvātiju.

Latvijas juniori ceturto reizi vēsturē sasniedza Eiropas čempionāta pusfinālu (Varna 1998, Madride 2007, Viļņa 2010, Rīga 2013). Četri spēlētāji – Armands Ginters, Dāvis Geks, Ivars Žvīgurs un Rolands Šmits – sacentās trešajā Eiropas ceturtdaļfinālā pēc kārtas, kopā ar pārējiem puišiem pirmo reizi iekļūstot kontinenta spēcīgāko komandu četriniekā.

Lietuvieši spēli sāka sparīgi, mazajiem spēlētājiem aktīvi ejot soda laukumā un cīnoties par atlēkušajām bumbām. Pāris reižu precīzs bija centra spēlētājs Domants Sabonis, tāpēc pirmajās minūtēs rezultāts auga līdzīgi. Pārmaiņas radīja Rolanda Šmita sniegums – spēka uzbrucējs pārliecinoši sapratās ar Rīgas arēnas groziem, piešaujot tos no dažādām pozīcijām. Otrkārt, gan mazie, gan garie Latvijas spēlētāji vairākas reizes pārķēra bumbas, radot iespējas ātrajiem uzbrukumiem. Pirmā ceturtdaļa uzvarēta ar piecu punktu pārsvaru – 16:11.

Par sevi atgādināja lietuviešu snaiperi. Verbicks un Saprikins īsā laikā sameta trīs tālmetienus, izvirzot viesus vadībā – 23:27. Latviešiem vienīgo no sešiem tālmetienu mēģinājumiem trāpīja kapteinis Kristaps Pļavnieks, bet Porziņģa un Žvīgura atlētiskā spēle soda laukuma pieejās ļāva izlīdzināt rezultātu – 29:29. Puslaika beigās cīņa ritēja punkts punktā, rezultātam daudzas reizes kļūstot neizšķirtam (31:31, 33:33, 35:35).

Otrajā puslaikā atbalsts Latvijai pieauga, ap trīsarpus tūkstošiem līdzjutēju skandējot “Sarauj, sarauj!” Spēlētaji to sajuta, atbildot ar neatlaidīgu komandas spēli. Pasečņiks iemeta abus soda metienus, Geks lidojumā uz grozu palaida bumbu lejā brīvam Šmitam, aizsardzībā lietuviešu mēģinājumus vienu pēc otra bloķēja Porziņģis. Trešās ceturtdaļas vidū pārsvars sasniedza sešus punktus – 44:38. Lietuvieši uzbrukumā vairs nejutās tik pārliecinoši, katru punktu gūstot ar grūtībām, turklāt realizēja tikai pusi soda metienu. Latvijas izrāviens turpinājās, pēc Gintera, Žvīgura un Porziņģa trāpījumiem sasniedzot vienpadsmit punktus – 53:42. Vienā no epizodēm pretiniekam “jumtu” uzlika arī Žvīgurs. Pirms pēdējām desmit minūtēm plus deviņi – 56:47.

Trešajā desmitminūtē iztikuši bez kļūdām, Latvijas juniori neatlaida grožus vaļīgāk un droši turēja iniciatīvu savās rokās. Piecas minūtes pirms pamatlaika beigām Gludītis iemeta trīspunktnieku, panākot piecpadsmit punktu pārsvaru – 64:49. Lietuviešiem uzbrukumā īsti nebija argumentu pret Latvijas pārākumu otrajā stāvā. Porziņģis kārtējo reizi izmantoja priekšrocības pret Saboni, tuvinot sarkanbaltsarkanos uzvarai. Otrais Pļavnieka tālmetiens pārliecību par panākumu nostiprināja vēl vairāk – 69:54. Spēles pēdējā minūte vēl nebija sākusies, kad skatītāji cēlās kājās, saucot "Latvija, Latvija!"