Radušās nopietnas bažas par Zolitūdes traģēdijas lietisko pierādījumu likteni

foto: bnn.lv
foto: bnn.lv

Būvfirmas Re&Re darbinieks īsi pēc Zolitūdes traģēdijas notikuma vietā gabalos sagriezis kādu īpaši aizdomīgu sabrukušās ēkas konstrukcijas daļu.

Valsts policija nepatiesi apgalvo, ka sagriezējs esot «darbinieks, kurš tika pieaicināts no Rīgas domes», un nespēj paskaidrot ne to, kas devis komandu tieši šo detaļu sagriezt, ne to, kur precīzi tā palikusi.

Taču zīmīgākais ir tas, ka šīs un citas dīvainības centrējas tieši ap to sabrukušā veikala konstrukcijas daļu, kura izteiksmīgi liecina – konstrukcija sākusi deformēties jau ilgi pirms ēkas sabrukšanas. Turklāt to, pēc visa spriežot, vismaz būvniekiem noteikti vajadzēja pamanīt, vēsta portāls Pietiek.

Dažas nedēļas pēc notikušās traģēdijas pieredzējušais būvnieks Sergejs J. vērsa portāla uzmanību uz kādu no daudzajām fotogrāfijām no notikuma vietas: ITAR-TASS fotogrāfs bija fiksējis ainu, kā cilvēks sarkanā jakā sagriež gabalos vienu no ēkas nesošajām konstrukcijām. Savukārt nākamajās dienās uzņemtajos attēlos šī sagriežamā konstrukcija – atšķirībā no citām – notikuma vietā vairs nebija redzama.

Sergeja J. ievērību bija izpelnījušās vairākas īpatnības saistībā ar konkrēto konstrukciju (kopni). Pirmkārt, tai bija citāds spraišļu izkārtojums, otrkārt, citāds bija arī nostiprināmo skrūvju skaits un izvietojums, bet galvenais – atšķirībā no citām, līdzīgajām ēkas konstrukcijām, kas arī pēc sagrūšanas nebija saliekušās, šī bija ļoti nopietni deformēta.

Ne tikai Sergejs J, bet arī visi citi aptaujātie būvnieki, aplūkojot šo konstrukciju fotoattēlā, bija vienisprātis – tik nopietna deformācija noteikti noritējusi vairāku dienu laikā. Citiem vārdiem, – šī liela izmēra konstrukcija liekusies ilgāku laiku, un to noteikti būtu vajadzējis pamanīt būvniekiem, kas labiekārtoja vēlāk sabrukušās ēkas jumtu.

Turklāt ir iespējams, pieļauj Sergejs J., ka atšķirīgais skrūvju un spraišļu izkārtojums liecina – deformācija pamanīta jau iepriekš, bet to mēģināts apturēt ar papildu stiprinājumu uzstādīšanu.

Tieši šo deformēto konstrukciju, kura, kā varētu domāt, tieši savā sākotnējā izskatā varētu būt bijusi nozīmīgs fakts izmeklēšanā, jau neilgi pēc traģēdijas lielā steigā sagriezis kāds «no Rīgas domes pieaicinātais darbinieks», bet pēc tam šie fragmenti aizvesti nezināmā virzienā, par ko Valsts policija sniedz pretrunīgas un vismaz daļēji nepatiesas ziņas.

Uz jautājumu, vai visa deformētā konstrukcija ir nodota Nodrošinājuma valsts aģentūrai, Valsts policija apgalvoja, ka «jūs interesējošā konstrukcijas detaļa no kuras tika atdalīti nepieciešamie lietiskie pierādījumi, šobrīd atrodas notikuma vietā».

Taču Valsts policijas atbildes, kā izrādījās, nebija patiesas. Nākamajās dienās uzņemtās fotogrāfijas skaidri parādīja, ka atšķirībā no pārējām, nedeformētajām konstrukcijām, kuras joprojām atradās notikuma vietā, deformētā, gabalos grieztā konstrukcija jau ir pazudusi visā pilnībā, – un nevis tikai kādi «atdalīti nepieciešamie lietiskie pierādījumi».

Savukārt, no aģentūras Scanpix saņemot labākas izšķirtspējas attēlu, kļuva skaidrs, ka persona, kas attēlā redzama, sagriežot gabalos deformēto konstrukciju, ir tērpta būvkompānijas Re&Re jakā. Tas nozīmēja – attēls rāda, ka, domājams, ļoti nopietnu pierādījumu gabalos sagriež tās būvfirmas pārstāvis, uz kuru krīt vienas no būtiskākajām aizdomām.

Turklāt arī Re&Re pārstāve netieši apliecināja, ka Valsts policija ir sniegusi nepatiesas ziņas, informējot par kādu «no Rīgas domes pieaicinātu darbinieku», – tas esot bijis tieši «Re&Re darbinieks, kas ir kvalificēts strādāt ar autogēnu».

«Kā jau publiski esam stāstījuši – piedāvājām gan glābējiem, gan policijai savu palīdzību. Pēc Valsts policijas lūguma palīdzēt ar griešanas tehniku – norīkojām kvalificētu strādnieku ar autogēnu, kas policijas uzdevumā pildīja policijas pārstāvju norādījumus,» apliecināja Re&Re pārstāve.

Papildu šaubas par Valsts policijas sniegto informāciju radīja arī tas, ka policija nevēlējās un joprojām nevēlas atklāt, kas tieši devis rīkojumu par deformētās konstrukcijas sagriešanu, – tas esot bijis kāds anonīms «VP darbinieks, kurš veica notikuma vietas apskati».

Valsts policija tā arī nevēlas kliedēt bažas šai sakarā, – tā nevēloties sniegt nekādus papildu skaidrojumus par to, kur tad palikusi gabalos sagrieztā deformētā konstrukcija.

«Tādās detaļās par pierādījumu izņemšanu policija neielaidīsies, tas ir izmeklēšanas noslēpums. Ja ir bažas, ka ir kaut kas pazudis, varam apliecināt, ka nekas nekur nav pazudis un visi lietiskie pierādījumi tiek saglabāti,» neraugoties uz visām dīvainībām, apgalvo Valsts policijas pārstāve.


Написать комментарий