Межс: наступил последний момент, чтобы остановить вымирание страны 56

← Вернуться к новости


Kas ir KNAB aizturētie daugavpilieši?
Autori

Ivo Leitāns

Latvijas Radio korespondents

Saistītie raksti

19. februāris, 18:07
Latvijā

Apcietinājumā patur arī Daugavpils lietā aizturēto Sprinovski (papildināts)

19. februāris, 15:00
Latvijā

Daugavpils mēra vietnieku Širjakovu patur apcietinājumā

15. februāris, 6:41
Latvijā

Daugavpilieši sašutuši par atkritumu rūpnīcu māju un peldvietas tuvumā

14. februāris, 18:11
Latvijā

Daugavpils domes valdošā koalīcija saglabājas

14. februāris, 12:18
Latvijā

Daugavpils lietā Sprinovska manta arestēta, pārējie - pārraksta īpašumus


Foto: Ivo Leitāns

„Ja gribi vinnēt Daugavpilī kādā iepirkuma konkursā, sākumā ir jārunā ar Oglodkovu,” tā saka Daugavpils pilsētas domes opozīcijas deputāts Pēteris Dzalbe. Lai gan oficiāli tas nav apstiprināts, pilsētā reti kurš šaubās, ka tieši Antons Oglodkovs (49) un Sergejs Karnauhovs (52) ir tie divi uzņēmēji, kurus Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) tur aizdomās kriminālprocesā par vismaz 120 tūkstošu eiro kukuļa došanu par pašvaldības akciju sabiedrības „Daugavpils siltumtīkli” projektiem. Uz viņiem krīt aizdomas par kukuļošanas starpniecību un dienesta stāvokļa ļaunprātīgas izmantošanas atbalstīšanu.
14. februāris, 1:00 | Ziņu analīze

Aizdomās par kukuļdošanu tiek turēts SIA „Batergo” un vairāku citu „Daugavpils siltumtīklu” konkursos uzvarējušo uzņēmumu īpašnieks Jānis Sprinovskis un valdes loceklis Gints Sorokins. Savukārt par aizdomās turētajiem kukuļņemšanā un dienesta stāvokļa ļaunprātīgā izmantošanā ir atzīti Daugavpils vicemērs, no „Saskaņas centra” saraksta ievēlētais Vjačeslavs Širjakovs (39) un „Daugavpils siltumtīklu” nu jau bijušais valdes loceklis Māris Laudiņš (46).

Vjačeslavs Širjakovs

Lietas centrā ir līgums par siltumenerģijas pirkšanu, kas paredz, ka SIA „Batergo” apņemas piegādāt enerģiju uzkarsēta ūdens veidā „Daugavpils siltumtīklu” trešajai siltumcentrālei. Neoficiāla informācija par lietu ļauj izvirzīt versiju: KNAB aizdomīgi šķituši līguma un punkti, kas paredz, ka vecās siltumtrases tiek demontētas, savukārt jaunās trases būs jau „Batergo” īpašums. Jautājumus rada arī process, kā gatavots iepirkuma konkursa nolikums.

Galvenā enerģētiķa atgriešanās

„To nevajag darīt, katrā ziņā, ne tuvākajā nākotnē,” tā savu noraidošo attieksmi pret iespēju privatizēt „Daugavpils siltumtīklus” Laudiņš skaidroja intervijā portālam „*******” 2009.gada novembrī - uzreiz pēc kļūšanas par uzņēmuma valdes locekli. „Privātuzņēmējs nedarīs to, kas nenesīs ātru peļņu, arī ar parādniekiem īpaši neauklēsies. Pašvaldība ir atbildīga iedzīvotāju-vēlētāju priekšā, tai ir reālas sviras vadīt pašvaldības uzņēmumu, tāpēc, piemēram, tarifa jautājums vienmēr tiek kontrolēts,” klāstīja Laudiņš.

„Daugavpils siltumtīklos” viņš strādā gandrīz 20 gadus. Jau minētajā intervijā Laudiņš stāstīja, kā pēc inženiera - elektriķa specialitātes iegūšanas, ticis norīkots darbā Daugavpils pievadķēžu rūpnīcā, pēc četriem gadiem paaicināts uz „Siltumtīkliem” iecirkņa meistara amatā, bet vēlāk kļuva par uzņēmuma galveno enerģētiķi.

Šai amatā Laudiņš tagad ir atgriezies. Pēc KNAB lieguma Laudiņam pildīt valdes locekļa pienākumus, Daugavpils domes priekšsēdētāja Žanna Kulakova (RP) akciju sabiedrības valdē iecēla domes izpilddirektora vietnieku Valēriju Kononovu. Savukārt Laudiņam atkal kļūt par galveno enerģētiķi ļauts, jo „šis darbs viņam ir labi zināms,” skaidroja domē. Laudiņš arī apgalvojis, ka pretenziju pret līguma ar „Batergo” nosacījumiem un iepirkuma konkursa procedūru KNAB neesot, žurnālistiem domes preses konferencē stāstīja Kulakova.

Lai gan kapitāldaļu turētāja pārstāve visos pašvaldības uzņēmumos ir Kulakova, tika aizturēts vicemērs Širjakovs, kurš tiek saukts par komunālās nozares kuratoru. Domē ir sadalītas pārraudzības jomas, un siltumapgāde ir viena no vairākām, ko uzraudzīja Širjakovs. Viņa pārraudzībā ir arī atkritumu apsaimniekošana. Un te sākas stāsts par Daugavpils atkritumu biznesā ietekmīgajiem Oglodkovu un Karnauhovu.

Sergeja un Antona serviss

Abu paraksti lasāmi zem 1994.gada bēdīgi slavenās vairāku uzņēmēju vēstules, kurā toreizējam Valsts prezidentam Guntim Ulmanim, premjerministram Mārim Gailim un ģenerālprokuroram Jānim Skrastiņam lūgts atbrīvot no aresta par reketa karali dēvēto Ivanu Haritonovu. Karnauhovs parakstījies kā SIA „PIK” direktors, bet Oglodkovs – kā AS „Saft Corporation” direktors. „Lursoft” informācija liecina, ka Oglodkovam tolaik piederēja trešā daļa šajā Latvijas-Beļģijas kopuzņēmumā, kas nodarbojās ar gaļas vairumtirdzniecību.

Karnauhovs ir Rīgas laku un krāsu rūpnīcas direktora dēls, dzimis daugavpilietis. Savukārt Oglodkovs dzimis Uzbekistānā. No Uzņēmumu reģistrā atrodamās informācijas secināms, ka abu sadarbība sākusies deviņdesmito gadu vidū kā degvielas mazumtirdzniecības firmas „Leko-S” līdzīpašniekiem. Šobrīd abu nozīmīgākais bizness ir saistīts ar akciju sabiedrību „Daugavpils specializētā autotransporta uzņēmums” jeb „SpecATU”. Karnauhovs vada padomi, Oglodkovs darbojas valdē. Lai gan pašvaldībai joprojām pieder 37% šajā uzņēmumā – šo faktu nupat kritizēja Valsts kontrole - no akcionāru sapulces protokoliem secināms, ka reāli visu kontrolē līdzīpašnieki Oglodkovs un Karnauhovs.

Foto: Ivo Lietāns

1999.gada februārī abi nodibina atkritumu savākšanas firmu „SA Serviss,” kas jau pēc diviem gadiem bija daļēji privatizējusi „SpecATU” – lēmumu par tās nodošanu privatizācijai pieņēma Alekseja Vidavska vadītā dome. Vairāki daugavpilieši apgalvo, ka Karnauhova tēvs bijis labs Vidavska paziņa. Savukārt jau trešajā domes sasaukumā ievēlētais neirologs Viktors Butāns, kurš pabijis arī „SpecATU” padomē, ir Karnauhova svainis. Viņa māsa ir Lilija Karnauhova, uz kurai piederošās zemes netālu no dzīvojamajām mājām Ruģeļu mikrorajonā „SpecATU” tagad iecerējusi būvēt sadzīves atkritumu šķirošanas līniju, kuras sabiedriskā apspriešana beigusies tieši šonedēļ.

2003.gadā pēc tam, kad Riharda Eigima vietā par Daugavpils mēru uz pusgadu kļuva Ivars Šķinčs, Karnauhovs viņam „piekomandēts” kā ārštata padomnieks ekonomikas jautājumos. Šķinčs, kurš ir viens no domes koalīcijas deputātiem, kas pieprasījis Kulakovas skaidrojumu par situāciju „Siltumtīklos,” precīzi neatminas, kas viņam padomnieku ieteicis. Komandu esot atbalstījusi domes koalīcija, bet Karnauhovs raksturots „kā pārstāvis no biznesa aprindām”. „Viņš bija brīvprātīgais palīgs, algu nesaņēma. Daudz ar viņu nesanāca strādāt kopā. Cik esam tikušies, likās apjēdzīgs cilvēks,” stāsta bijušais pilsētas galva Šķinčs.

Padomnieku komanda saglabājās arī pēc tam, kad Šķinčs no amata atkāpās un viņa vietu ieņēma Rita Strode, kas domi vadīja līdz pat 2009.gadam. Bijusī Saeimas deputāte, tagad Daugavpils teātra valdes locekle stāsta, ka no ārštata padomniekiem drīz vien atteikusies, taču nenoliedz – Karnauhovu un Oglodkovu labi zinājusi kā uzņēmējus, kas saņem pašvaldības pasūtījumus. Taču agrāk viņiem neesot bijis nekādu politisko ambīciju, apgalvo Strode: „Sēdēja ēnā, interesēja savs bizness, labi darīja savu darbu. Katrs biznesmenis jau mēģina katrā partijā pa druskai meklēt savus cilvēkus. Un liela atkritumu kompānija Daugavpilī ir tikai viena – ja nebūtu viņi, iekšā nāktu ārzemnieki vai rīdzinieki.”