Pabriks: nepalielināt budžetu aizsardzībai būtu liekulīgi

foto: kasjauns.lv
foto: kasjauns.lv

Saeimai steidzamības kārtā jāpieņem likums par aizsardzības budžeta pakāpenisku palielināšanu līdz 2% no iekšzemes kopprodukta (IKP).

Citādi šobrīd, kad daļa Ukrainas teritorijas ir vardarbīgi okupēta ar militāru spēku un Latvija cenšas palielināt NATO sabiedroto klātbūtni Baltijas reģionā, ir visai  bezatbildīgi saviem sabiedrotajiem dot singālus, ka paši neesam gatavi pildīt uzņemtās saistības, uzskata bijušais ārlietu un aizsardzības ministrs, Saeimas deputāts Artis Pabriks.

Viņš atgādina, ka jau pirms diviem gadiem Saeima atbalstīja lēmumu līdz 2020. gadam sasniegt mērķi par 2% no IKP novirzīšanu aizsardzībai.

Turpina Pabriks: “Diemžēl praktiski šī politiskā apņemšanās ir palikusi vien tukšs solījums, tā nepildīšanai par ieganstu minot gan pēckrīzes situāciju, gan arī citu nozaru prioritātes. Notikumi Ukrainā ir mainījuši drošības situāciju pasaulē un jo īpaši mūsu reģionā. Līdz ar to, kad tad, ja ne padziļinātas krīzes apstākļos Latvija pieņems atbildīgu lēmumu par pakāpenisku budžeta palielināšanu aizsardzībai un Latvijas drošībai? Turklāt jāņem vērā, ka šobrīd vairākas NATO dalībvalstis ir izteikušas gatavību palielināt savu klātbūtni Baltijā, lai garantētu reģiona drošību, tāpēc būtu liekulīgi izlikties, ka Latvijas uzņemtās saistības par 2% no IKP ir noteikums, kuru ilgstoši var ignorēt. Mums ir jābūt atbildīgiem un saviem sabiedrotajiem NATO jādemonstrē, ka ar mums var rēķināties.”

Pabriks norāda, ka likumā jaiekļauj nosacījumi, kādā veidā finansējums tiks palielināts un sadalīts līdz 2020. gadam. Pabriks:

“Sākotnējie aprēķini liecina,ka lielākais slogs uz budžetu varētu būt, sākot no 2016. gada, kad aizsardzībai būtu jānovirza aptuveni 80 milj. eiro. Tomēr jāņem vērā, jo ilgāk lēmums par finansējuma palielināšanu tiks atlikts, jo dārgāk tas vienā brīdī Latvijai izmaksās. Turklāt maldīgs ir priekšstats, ka nauda, kas tiek ieguldīta aizsardzībā, tiek izmesta vējā, jo aizsardzība ir ne tikai fiziska drošība. Tā ir arī militārās industrijas attīstība, kas sekmē IKP pieaugumu, rada darba vietas un caur nodokļiem palielina arī valsts budžeta ieņēmumus.”


Написать комментарий