300 cilvēku integrācijai tērēti 430 tūkstoši latu

foto: lat.mixnews.lv
foto: lat.mixnews.lv

Latvijā Kultūras ministrijas paspārnē izveidota jauna institūcija - Nacionālais integrācijas centrs, kas atrodas pašā Vecrīgas centrā - Kaļķu ielā, svētdien ziņo raidījums "Nekā personīga".

Šim centram atvēlēti 430 tūkstoši latu, bet par šo naudu centrs desmit mēnešu laikā apņēmies integrēt vien 300 iebraucēju no trešajām valstīm.

No 430 tūkstošiem latu lielā starta kapitāla valsts maksā 25%, bet pārējo sedz Eiropas Savienība. Par šāda centra pastāvēšanu gan nebija dzirdējušas raidījuma uzrunātās cittautiešu organizācijas.

Žurnālistu rokās nonākušajā centra pieteikumā Eiropas fondu līdzekļiem redzams, ka integrācijai domāto naudu dāsni iecerēts tērēt telpu iekārtošanai un dažādas tehnikas pirkšanai. Tā algu fondā pavisam 17 cilvēkiem tiks tērēti 149 tūkstoši latu, par 15 tūkstošiem tiks iepirkti profesionālās kvalifikācijas mācību pakalpojumi, biroja tehnikas iegādei paredzēts 21 tūkstotis, par 14 tūkstošiem tiks izveidota centra mājas lapa internetā, bet par diviem tūkstošiem tiks izstrādāts centra logo.

Toties teju pusmiljonam pretī liekamais plānotais integrējamo skaits ir salīdzinoši niecīgs - 300 personas.

Par projektu atbildīgais ir Kultūras ministrijas valsts sekretāra vietnieks Uldis Lielpēters, tomēr intervija ar viņu raidījumam tika atteikta - lai arī Lielpētera paraksts ir uz projekta dokumentiem, viņš neesot reālais darītājs.

Toties KM Sabiedrības integrācijas departamenta direktora p.i. Anita Kleinberga skaidro, ka visu Eiropas naudu gan jau neiztērēšot un daļu, iespējams, atgriezīšot ES. Finansējums ienācis ar novēlošanos un plānoto 10 mēnešu vietā tam nu atlikuši tikai pieci, vēsta „Nekā personīga".

TV3 raidījumam gan kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende (NA), gan centra uzraugs ministrijā, gan arī paši darbinieki skaidro, ka Eiropa tā izveidi Latvijai esot gluži vai uzspiedusi. Arī juristu, grāmatvedes un citu - kopumā 17 darbinieku - pieņemšanu, jo to paredzot veids, kā tiek administrēts Eiropas projekts.

Šāda centra izveide ir daļa no plāna, ko premjera paspārnē radīja bijusī kultūras ministre un vēlāk premjera Valda Dombrovska (Vienotība) padomniece Sarmīte Ēlerte (Vienotība). To, ka gadu pēc krievu valodas referenduma padarīts esot daudz, no Saeimas tribīnes šonedēļ ziņoja premjers, atskaitoties Saeimai par drošības stāvokli valstī. Jaunā Integrācijas centra lietderību vairākās komisijās vērtējuši arī Saeimas deputāti, lai gan daži vēl šobrīd nezina, ka šāda jauna iestāde jau ir izveidota.

Kā birojs attaisnojis savu eksistenci un cik pareizi iztērējis naudu, ministrija vērtēšot pēc kāda laika. Patlaban kultūras ministre Jaunzeme - Grende uzskatot, ka ministrija godam izpildījusi valdības uzdoto: „Šī politika nāk mantojumā no iepriekšējās valdības un mēs konsekventi izpildām iepriekšējās valdības uzdevumu, kurā ir rakstīts, ka jādibina nacionālais integrācijas centrs. Mēs viņu esam nodibinājuši, mēs speram pirmos soļus, mēs apgūstam pirmos Eiropas projektus šajā jomā, saskaramies ar pirmajām pieredzēm, un uzskatām, ka šādā veidā sasniegsim tos uzdevumus, kas ir jāsasniedz."


Написать комментарий